obr


zpět na úvod
paličky k bubnům
vykuřovací vějíře
chrastidla
lapače zlých snů
náušnice, čelenky a odzoby do vlasu
workshopy
ostatní
prodej a kontakty



Mudrcova Čarodílna


Šamanské potřeby
Rámové bubny s Duší


foto buben Jak se rodí buben...
Nejdřív vyroste strom. Jasan. Ten se pokácí, pořeže a usuší. Dřevo použité na rámy se musí pečlivě vybrat, nesmí mít suky ani kazy a musí být rovnoměrně proschlé. Většinou je použitelná tak půlka ze zakoupené fošny. Dřevo se následně nařeže, ohobluje a obrousí. Pak ho namočím do vody a umístím do roury, do které je vháněna horká pára. Po 6 hodinách ho vyndám a v ruční ohýbačce ho ohnu do kruhu. Spoj se zalepí, zasvorkuje a nechá zaschnout. Po zaschnutí rám znovu obrousím, na vnitřní straně zvýrazním opálením léta, napustím ho propolisovou tinkturou s včelím voskem a vyleštím. Po zaleštění se spoj ještě zajistí prošitím.
Buben se taky musí zezadu za něco držet. Způsobů je několik, a nejrozšířenější jsou kožené řemínky, které zezadu napínají kůži. Tenhle způsob je nejjednodušší, ale taky nejmíň pohodlný. Já jsem se při výrobě držadel inspiroval na Sibiři a používám tzv. panenku. Jedná se o držadlo vyrobené ze dřeva (příp. parohu), které je řemínky uchycené ke kůži.
Následně se buben potáhne kůží. Používám výhradně kůže jelení, z kusů ulovených v ČR. Očištění a zpracování surových kůží není vůbec jednoduchá záležitost. Kůže se nejdřív několik dní máčí ve vodě s dřevěným popelem, pak se napne na rám, obě strany se ručně oškrábou a kůže se usuší. Takto zpracovaná kůže má přírodní, hnědo žlutou barvu. (průmyslově zpracované kůže jsou po použití chemických prostředků bílé)
Z usušené kůže se pak vystřihne tvar podle konkrétního rámu a kůže se nechá rozmočit ve vodě. Po okrajích vysekají díry a rozmočeným řemínkem ze surové kůže se kůže napne na rám. Buben se nechá uschnout a dílo je dokonáno.

Bubny s Duší
Kůže na bubnu je pořád živá a vlivem vlhkosti neustále pracuje. Když buben navlhne, ztratí zvuk a nedá se na něj hrát. Možností je použít nějaký zdroj tepla a buben nahřát...a nebo si pořídit buben s Duší :-) Tady je mezi rám a kůži vložená duše z kola a buben se ladí pumpičkou. Bubny s Duší umí bubnovat i v dešti a nepotřebujete zdroj tepla. Jak to vypadá v praxi, se můžete podívat na video:
Video buben s Duší 1   Video buben s Duší 2

Loď a pádlo
K bubnu neodmyslitelně patří palička. Šamani říkají, že buben je lodí do jiných světů...a palička je pádlo. Nabídku paliček k bubnům najdede zde.

Péče o buben
Pokud chcete, aby Vás buben provázel co nejdéle, je třeba mu poskytnout náležitou péči. Kůže je organický materiál, a jak jsem už zmiňoval, vlhkostí a teplem pracuje. Pokud je ve vlhku, jeho zvuk bude připomínat plácání hadru o vodní hladinu, pokud bude delší dobu v teple, bude pro změnu znít jako když mlátíte klackem do popelnice.
V prvním případě pomůže ho nahřát nebo napumpovat... v druhém případě je třeba kůži navlhčit - všechny části kůže potřít namočenou dlaní, případně lze použít rozprašovač s vodou. Správně naladěný buben má mít hluboký, dunivý zvuk. Pokud nahříváte buben u nějakého zdroje tepla, je třeba vždycky před bubnem držet dlaň...kůže na ruce nikdy nevydrží tolik, co kůže na bubnu. Vyhnete se tím možnému poškození bubnu teplem.
Buben je nutno uchovávat v pokojové teplotě, v suchu a mimo zdroje sálavého tepla. Pokud bude permanentně ve vlhku, kůže může začít plesnivět. Pokud ho necháte v létě na slunci, nebo ležet v autě...můžete se s ním rozloučit. Teploty nad 40 st. způsobí popraskání kůže, případně může dojít silou smrštěné kůže i k deformaci rámu.
Určitě je dobré, pořídit si na buben obal, ideálně z nepromokavého materiálu. Krásné a funkční obaly na bubny můžete pořídit u Veroniky Míkové.

Jak se rodí buben
Jak se rodí buben  Jak se rodí buben  Jak se rodí buben  Jak se rodí buben 

Ukázky hotových bubnů
šamanské bubny  šamanské bubny  šamanské bubny  šamanské bubny 

šamanské bubny  šamanské bubny  šamanské bubny  šamanské bubny 

 Příběh bubnu
- legenda Abenaky říká, že když Tunkashila (dědeček vesmír) dával místo všem duchům, kteří jej obývají, a kteří se účastnili obyvatelnosti Matky Země, byl slyšet zvuk, hlasitý výbuch, daleko v dálce. Když to Tunkashila slyšel, zvuk stále přicházel stále více, dokud nebyl konečně přímo před Stvořitelem; „Kdo jsi?" zeptal se Stvořitel. „Já jsem duch bubnu," odpověděl. Přišel jsem tě požádat, abys mi dovolil účastnit se těchto úžasných věcí. „Jak se budeš účastnit?" zeptal se Tvůrce. „Chtěl bych doprovázet píseň lidí." Když zpíváte ze srdce, budu zpívat, jako by to byl srdeční rytmus Matky Země. Tímto způsobem bude celé stvoření zpívat v harmonii." Tunkashila souhlasil s žádostí a poté byl buben doprovázen hlasy lidí. Ve všech původních národech světa je buben středem všech písní. Je to katalyzátor pro ducha písní a nese zvuk tak, aby se modlitby písní dostaly tam, kam jsou předurčeny. Zvuk bubnu vždy přináší integritu, respekt, nadšení, vážnost, sílu, odvahu a naplnění písní. Jde o to, jak matčí tlukot srdce dává souhlas těm, kteří v ní žijí. Orel tento lék obejme a přenáší své poselství Stvořiteli. To pak mění životy lidí. zdroj: internet